Lapas karte
AA+A++
A AAA

Iršu pagasta bibliotēka

Iršu bērni ciemojas „Kalna Ziedu” muzejā

06.12.2017

irsi021217_5.jpgIršu pagasta „Bērnu un Jauniešu žūrijas” dalībnieki ir čakli grāmatu lasītāji un ekskursijās braucēji. Šoreiz brauciens tika plānots ar mērķi izzināt Aizkraukles reģiona senvēsturi, gūt priekšstatu par padomju laikiem un iepazīties ar Kokneses tūrisma centru. Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja „Kalna Ziedi” gide, interesanti stāstot par patstāvīgo ekspozīciju „Daugavas krastu likteņstāsti”, ieveda mūs senatnīgā ceļojumā. Apskatījām daudz veclaicīgu lietu, minējām, kādam nolūkam šie priekšmeti darināti un no kādiem materiāliem. Visiem kopā radās secinājums, ka senās mantas ir ļoti rūpīgi, pārdomāti gatavotas no dabas materiāliem, bet apavi – vīzes, pastalas un koka tupeles, mūsuprāt, nudien neizskatījās ērti valkājamas.

Lasīt visu ziņu galerija (18)

„Dzīve ir laba, Kad mērķis ir labs”

03.10.2017

irsi280917_3.jpgIršos, 28. septembrī – Saulainajā stūrītī – Magazinas laukumā skanēja dzeja. Šogad Dzeju dienu norisēs tiek godināts E. Veidenbaums, akcentēta dzejnieka 150. gadskārta. Par šī pasākuma moto tika izvēlēti stiprie Veidenbauma vārdi :”Dzīve ir laba , kad mērķis ir labs.”

          Dzejas stundas pirmā daļa pagāja Veidenbauma gaisotnē -  iepazīstot dzejnieka biogrāfiju, daiļradi un dzejoļus, kurus deklamēja Pērses sākumskolas vecāko klašu skolēni.

          Otrā daļa tika veltīta novadnieku dzejai. Šoreiz tika skandēti Ārijas Āres dzejoļi. Iršu sieviešu vokālā ansambļa meitenes piedāvāja iespēju noklausīties Ārijas Āres dzejoļus un tad tos sadzirdēt A. Kristona komponētajās dziesmās. Izrādās, ka bērniem labāk patīk klausīties dziesmas, nevis dzejas lasījumi.

Lasīt visu ziņu galerija (14)

Pretī rudenim

11.09.2017

irsi090917_1.jpg9. septembrī Iršu ļaudis pulcējās uz kārtējo velobraucienu pa bijušās Iršu vācu kolonijas dienvidaustrumu daļu. Rudenīgais lietus lika mainīt plānus un velobrauciena vietā tika piedāvāts pārvietoties ar vieglajām mašīnām. Daļa interesentu piekrita un ceļojuma laikā tika apskatīts viss plānotais. Galamērķī – Siljānos, kuru daļa senāk arī ietilpa kolonijas sastāvā, apskatījām trušu saimniecību „Karlīnas”, kuru laipni izrādīja saimniece Līga.

Kūts, kurā savā laikā tika audzēti liellopi, mūs visus pārsteidza ar draudzīgo atmosfēru, kas tajā valdīja. Te omulīgi pastaigājās pīļu mamma ar maziem pīlēniem, par cālēniem rūpējās vista, melns gailis ir īpaši iegādāts, kad paaugšoties, viņš dižosies ar lielu seksti un skaistu asti. Kūts sienas un centrālā daļa ir piepildīta ar trušu būriem. Uz  būru iemītniekiem gribas skatīties vēl un vēl. Tie ir tik dažādi – lieli un mazi, atšķirīgu kažoku krāsu un spalvu garumu!  Nenoskatīties!

Lasīt visu ziņu galerija (14)

„Baltā galdauta svētki” Iršos

03.05.2017

irsi030517_2_1.jpgIršos 3. maijā, Latvijas neatkarības atjaunošanas svētku priekšvakarā, pateicoties pagasta sieviešu vokālā ansambļa vadītājai Valdai Kalniņai un dziedošajām meitenēm, iedibinājās jauna tradīcija „Baltā galdauta svētki”. Muzikāli literārais pasākums pulcēja pagasta ļaudis un kaimiņus no Meņģeles un Vietalvas uz kopā būšanu, lai radītu svētku sajūtu sevī un citos.

Nelielā prezentācijā „Baltā galdauta svētkos” pagasta pārvaldes vadītāja Raina Līcīte klātesošos iepazīstināja ar kultūras dzīvi Iršos. Pagājušais gads iršēniešiem ir bijis bagāts ar skaistiem un svarīgiem pasākumiem- sagaidīta vidējās paaudzes deju kolektīva „Irši” 25. dzimšanas diena un vērienīgi atzīmēta Iršu vācbaltu kolonijas 250. gadadiena.

Lasīt visu ziņu galerija (10)

Liela nāca Liela diena

16.04.2017

irsi-170417_1_1.jpgOtrajās Lieldienās, lieli un mazi Iršu ļaudis pulcējās pie Magazinas, lai visi kopā ieskandētu pavasara saulgriežu svētkus.

Lieldienās ir daudz rituālu darbību, kuras simboliski palīdz dabai pamosties, lai viss ātrāk sazaļotu un saplauktu.

Lieldienu tradīcijas, kuplajam Iršēniešu pulkam, šogad palīdzēja izprast folkloras kopa „Urgas”. Kopas dalībnieces saposa ugunskuru svētku rotā un visus vedināja apgūt Lieldienu parašas un rotaļas. Ar goda soli tika izstaigāts Magazinas laukums, izkustinātas kājas jestrākās dejās, pūpolu dancī pa dibeniem dabūts pēriens un dziedātas dziesmas pie ugunskura. Pie ugunskura - ziedojuma rituālā, tika mestas sēkliņas liesmās un izteikti laba vēlējumi ģimenēm, pagastam un visam novadam. Īpašs rituāls ar sarkaniem dzīpariem uzrunāja gandrīz visus pasākuma apmeklētājus. Ar dziju jāsasien kopā 2-3 zariņi, lai katru diedziņu sējēju dzīvē pavadītu tikai veiksmes un nelabvēļiem būtu mutes ciet! Lielu atsaucību un jautrību guva veco māla podu dauzīšana. Šis rituāls vedināja uz pārdomām- nav jāglabā un jātaupa vecas, nederīgas lietas, jādod vieta jaunajām! Neiztika arī bez olu ripināšanas un kaulēšanās priekiem. Šūpošanās ir viena no galvenajām tradīcijām Lieldienās. Magazinas laukumā šūpoles vēl nav uzstādītas, bet pasākuma laikā, atpūtas laukuma piekalnītē, viena ola kā kapsula tika ierakta zemē, kur nākotnē būtu novietojamas Lieldienu šūpoles.

Lasīt visu ziņu galerija (22)

"Kā četri gadalaiki - tik mainīga ir sieviete." /I. Apsāne/

08.03.2017

irsi070317_7_1.jpgIršu pagasta sievietes, 8. marta priekšvakarā, saņēma sirsnīgus, emocionāli piesātinātus sveicienus no trīs novadiem - Kokneses, Pļaviņu un Gulbenes.

Iršu pagasta pārvaldes omulīgajā zālītē savu dzeju lasīja gulbeniete Ingrīda Zepa. Ingrīdas ikdiena ir saistīta ar skaitļu pasauli, viņa strādā grāmatvedes darbu, bet no 2006. gada - brīvajā laikā, Ingrīda kā pērles virknē savus domu graudus. Šobrīd viņa ir septiņu grāmatu līdzautore un ceļā pie dzejas cienītājiem ir autorgrāmata „Dzejas rozes dvēselei.” Pasākuma idejas autorei Inesei Apsānei Irši nav sveši. Inese astoņus gadus ir bijusi starp Iršu ļaudīm, strādājot ĢKC „Dzeguzīte”. Pagasta iedzīvotāji, vairāk bijušie darba kolēģi, Inesi atceras kā izpalīdzīgu, sirsnīgu, dāsnu un darbīgu. Par to, ka jau no skolas laikiem, Inese aizraujas ar dzejas rakstīšanu, uzzinājām tikai tikšanās reizē. Viņas domu vārsmas ir lasāmas sešās grāmatās, kurām Inese ir līdzautore. Grāmata „Dvēseles pieskāriens” tapusi Varakļānos – izdevniecībā „Domu pērles”. Pati Inese saka, ka rakstīšanu iedvesmo notikumi, labi cilvēki un viņu vēstījumi.

Lasīt visu ziņu

Iršu pagasta bibliotēkā lasa un vērtē

02.03.2017

irsi280217_4_1.jpgIršu pagasta bibliotēkā ir noslēdzies lielais lasīšanas maratons. Gandrīz gadu viens pieaugušais un 17 bērni un jaunieši lasīja, vērtēja un pārrunāja izlasīto. Grāmatu vērtējumi elektroniski ir aizpildīti un lasīšanas veicināšanas programmas dalībniekiem ir gandarījuma sajūta.

Noslēguma pasākuma laikā lasītāji ar literāro spēļu palīdzību atsauca atmiņā grāmatu nosaukumus, autorus un galvenos varoņus. Ar zīmējumu izstādi bibliotēkā noslēdzas projekts. Pēc tam radošie darbiņi tiek apkopoti īpašās ilustrāciju grāmatās. Tās paliek bibliotēkas vēsturei. Man, kā bibliotekārei, ir prieks par saviem lasītājiem. Bērni ir iemācījušies būt pacietīgāki, jo projekts ir laikietilpīgs, disciplinētāki, ievērojot grāmatu nodošanas termiņus un pats galvenais izlasīto prot likt lietā, piemēram, rakstot pārbaudes darbus dzimtajā valodā un nopelnot labus vērtējumus. Vecāko klašu skolēni seko jaunumiem, nāk uz bibliotēku ar savām idejām, kādas grāmatas viņi vēlētos lasīt un redzēt bibliotēkas plauktos.

Lasīt visu ziņu galerija (4)
Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top