Gada nogalē Iršu pagasta bibliotēkā valda radoša rosība. Ziemassvētki un Jaunā gada sagaidīšana nav iedomājami bez dāvaniņām, apsveikumu kartītēm un pašgatavotiem pārsteigumiem. Pērses sākumskolas skolēni ar interesi ētikas stundu pavadīja bibliotēkā, apskatot izstādi un noklausoties bibliotekāres stāstīto Ziemassvētku pasaku, kura aicināja bērnus noskaidrot, kāpēc cilvēkiem ir svarīgi saprast un sajust otra cilvēka prieku vai bēdas.
15. septembrī Iršu entuziasti – lieli un mazi velobraucēji devās braucienā, lai izzinātu kaimiņu pagastu vēsturiskos notikumus, kuri nesaraujami saistīti ar bijušo Iršu vācu koloniju. Pieaugušos velobraucējus emocionāli uzrunāja Bebru pagastā, pie Sarkanā šķūņa drupām, pārdomāti un rūpīgi organizētais atceres pasākums, lai pieminētu 1841. gadā notikušo Jaunbebru Kartupeļu dumpi.
Pēc pasākuma devāmies uz Vietalvas pagasta Siljāņiem. Šī vieta kādreiz ietilpa Iršu teritorijā. Brauciena mērķis bija apskatīt skaisto vietu, kurā ir dzimis Pērsietis – īstajā vārdā Kārlis Zemītis. Pērsieša literārā darbība ir saistīta ar satīriskiem dzejoļiem un fabulām. Šī gada pavasarī apritēja 115 gadu, kopš dzejnieks ir aizgājis mūžībā.
Lasīt visu ziņuRudeni Latvijā ieskandina, iezīmē Dzejas dienas. Šogad Dzejas dienu moto ir ļoti daudzsološs – „Dzeja pavedina”. Šīs sauklis pavedina un aicina uzdrošināties atklāt un izzināt sevi, pasauli, cilvēkus sev līdzās. Iršos jau trešo gadu dzejas dienas tiek atzīmētas brīvā dabā – Magazinas laukumā, kuru varētu nosaukt Aspazijas vārdiem runājot par „Saulaino stūrīti”. 9. septembrī ļoti daudzi Iršu ļaudis, pārsvarā bērni, sekoja dzejai. Magazinas laukumā viņi satikās ar gaišu un jauku cilvēku, koknesieti Anitu Liepiņu, kura klātesošos iepazīstināja ar savu pirmo dzejas grāmatu „Lejuplādes”. Klausoties dzejniecē, nepārprotami varēja saprast, ka katrs dzejolis viņai ir dziļi sirdī izlolots, atnācis kā svētība, kuru viņa nevar paturēt tikai sev.
23. augustā pie Liepkalnes baznīcas tika iesvētīts baltais krusts. Baltā krusta zīme ir atgādinājums cilvēkiem par netaisnību, varmācību un pārestību. Iesvētīšanas ceremonija notika zīmīgā datumā. 1939. gada 23. augustā tika parakstīts Molotova – Ribentropa slepenais pakts – nežēlīga vienošanās, kas ietekmēja daudzu cilvēku un tautu likteņus.
Neliela interesentu grupa no Iršiem devās uz kaimiņu pagastu, lai piedalītos baltā krusta iesvētīšanā. Liepkalni ar Iršiem vieno ne tikai kopīga robeža, bet arī vēsture – saistīta ar vācu koloniju. Vācu kolonisti un liepkalnieši veidoja vienotu draudzi.
Lasīt visu ziņu23. jūnijā Iršu pagastā notiks atceres pasākums veltīts lielākajai vācbaltu kolonijas izveidei Baltijā pirms 250 gadiem. Atbalstot jaunās tūrisma sezonas atklāšanu novadā un gatavojoties vācbaltu kolonijas ievērojamās gadskārtas atcerei, 19.maijā Iršu pagasta bibliotēka sadarbībā ar Iršu pagasta pārvaldi un skolotāju – Iršu pagasta vēstures pētnieci Valdu Kalniņu organizēja velobraucienu pa bijušās Iršu kolonijas dienvidu daļu.
Aprīļa mēnesis bibliotēkām ir īpašs - valstī tiek atzīmēta Bibliotēku nedēļa. Šogad pasākuma vadmotīvs – ATTIECĪBAS. SADARBĪBA. KOPIENA. Raugoties no malas var likties, ka bibliotēka ir vieta, kur gūt zināšanas, informāciju, radošumu, izklaidi un iespējas mūžizglītībai. Bet, ja paraugās vērīgāk, tad jāatzīst, ka bibliotēkā notiek nemitīga sadarbība gan bērniem, gan pieaugušajiem, savā starpā komunicējot, piedaloties dažādos pasākumos vai vienkārši labi pavadot laiku informācijas krātuvē.
Iršu pagasts nav liels, bet bibliotēka var lepoties ar saviem sadarbības partneriem – Pērses sākumskolu, pirmsskolas grupiņu, ĢKC „Dzeguzīte”, sociālo pansiju un individuālajiem atbalstītājiem.
Lasīt visu ziņuLieldienas ir viens liels un skaists notikums dabā un cilvēku dzīvēs. Ap šo laiku dienas top garākas un saulainākas, putnu kāši pieklaigā pilnas debesis ar atkalredzēšanās prieku, sniegpulkstenīši iezvana pavasari un pirmie ieraudzītie tauriņi liek aizdomāties – kāda būs vasara? Lieldienas ir saules svētki. Šajos svētkos ir daudz simbolikas un izdarību.