Lapas karte
AA+A++
A AAA

Folkloras kopa "URGAS" šogad Meteņus svinēja 3 reizes!

04.03.2020

img_m_17.jpgVispirms savās mājās, tepat Koknesē, pēc tam brauca tālāk, kā tas Meteņos pieņemts - uz Vecumniekiem, kur kopā ar vairākām citām folkloras kopām no visas Latvijas svinēja Meteņus jau otro reizi, izbaudījām vecumnieku viesmīlību, pabijām brīnišķīgā viesu mājā "Satekas", kur mūs gaidīja laipna saimniece, cienāja ar Meteņu zupu un pīrāgiem, gājām rotaļās, zīlējām, izmīdījām dārzus, lai nezāles vasarā neaug un augstu lēcām, lai labība aug griezdamies, pēc tam pa Vecumnieku centrālo ielu notika masku gājiens līdz estrādei, kur ezera krastā turpinājās svinības, ar dažādām izdarībām, sacensībām veiklībā, sadziedāšanos un sadancošanu, vairākiem ugunskuriem un gardo Meteņu putru. Pašā noslēgumā Metenis dalīja savas dāvanas un zelta pogas! Un tad vēl mūs pārsteidza uguns šovs! Šī tradīcija - svinēt Meteņus kopā ar draugiem, Vecumniekos ir jau vairākus gadus! Un mums bija patiess prieks būt pie viņiem šogad ciemos!  

 Vēl trešo reizi nācās svinēt Meteņus Madonā, pie draugiem no folkloras kopas "Vērtumnieki". Viņi uzsāk savu 40.sezonu! Un augustā svinēs savu dzimšanas dienu. Tā bija brīnišķīga diena! Saulaina un pat ar sniedziņu! Folkloras kopas "Urgas" ļaudis bija tērpušies maskās, daži tās maina, citi vienā sezonā uzticīgi vienai maskai. Mūsu vidū bija čigāni, žīds, dzērvēns, egle, meža vecis, aita, zaķis, ķekata, velns, Meteņu veči, grozs, siets... bet Vecumniekos manījām arī brūtes pāri, kurā līgavai bija tik liela piekrišana, ka uz Madonu līgava pārtapa par lāci... Arī labi! Un vēl jāsaka, ka mūsu pusē, Koknesē un Bebros, maskotos ļaudis, kas Meteņos iet no mājas uz māju, sauc par skutelniekiem. Madonieši bija gādājuši arī par nelielu sniedziņu, tā kā izdevās nošļūkt pat no kalniņa. Lādējām čiekurus bisē un šāvām, daudz lielījāmies, dziedājām, apmeklējām bibliotēkas un muzeja ļaudis un baudījām gardo Meteņu zupu, kas uz uguns vārīta. Pēc tam gājām iekšā un cienājāmies ar dažādu saimnieču ceptām pankūkām un tad vēl danči!  

 Godam nosvinēti auglības un saimnieciskā gada sākuma svētki Meteņi! Nu laiks rosīties uz Lielo dienu! To svinēsim jau 20.martā, kad gaidīsim ikvienu Baznīcas kalnā jau agri no rīta, pēc pulksten 6! Jo jāmodina saulīte! Ripināsim olas, pērsim viens otru ar pūpola zariem, siesim pīnītes un metīsim šautriņas. Caur zīda lakatu skatīsimies uz sauli, lai varam pašu Laimu redzēt. Atdosim ugunij pērnos vainadziņus un ziedosim graudiņus. Noderēs arī dzērvenes un kāds apaļš rausis, silta tēja! Bet pēc tam visi dosimies uz Radošo māju šūpoties un ēst pankūkas! Gaidīsim arī Tevi!    

Inguna Žogota, folkloras kopas "Urgas" vadītāja   

Foto: Agris Veckalniņš

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top