Lapas karte
AA+A++
A AAA
Svarīga informācija iedzīvotājiem covid 19
Svarīga informācija iedzīvotājiem360 aero tūreKokneses novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKoknese veselīgāka vide visiemReimigrācijaKoknese investoriemKokneses sporta centrs logoAinavu dārgumiVikingu lielaiva NamesisVelonomaOgres tehnikumsLikteņdārzsKokneses pilsdrupasKokneses pagasta bibliotēkaĶILUPEŠķiroto atkritumu savākšanas laukumsvugd

Velobrauciens pa bijušās Iršu kolonijas dienvidu daļu

23.06.2016

8velo_1.jpg23. jūnijā Iršu pagastā notiks atceres pasākums veltīts lielākajai vācbaltu kolonijas izveidei Baltijā pirms 250 gadiem. Atbalstot jaunās tūrisma sezonas atklāšanu novadā un gatavojoties vācbaltu kolonijas ievērojamās gadskārtas atcerei, 19.maijā Iršu pagasta bibliotēka sadarbībā ar Iršu pagasta pārvaldi un skolotāju – Iršu pagasta vēstures pētnieci Valdu Kalniņu organizēja velobraucienu pa bijušās Iršu kolonijas dienvidu daļu.

Iršēnieši jau iepriekšējos velobraucienos aizvadītājā gadā ir apliecinājuši, ka ar lielu interesi iepazīst sava pagasta un tuvākās apkaimes vēsturi. Pēc Valdas Kalniņas izveidotā maršruta saulainajā dienā velobrauciens sākās no Magazīnas laukuma. Ābeļziedu un ceriņu smaržas pavadīti, 23 brauciena dalībnieki – viņu vidū arī Pērses sākumskolas skolēni, devās izzinošā ceļojumā, apskatot mājas vai māju vietas, kur reiz dzīvojuši vācbaltu kolonisti. Braucējiem lieti noderēja Valdas Kalniņas sagatavotā un katram dalībniekam izsniegtā informatīvā karte ar ēkām, kas tika uzceltas vācbaltu kolonijas dienvidu daļā. „No senajām ēkām – to bijušās godības maz palicis pāri. Brauciena laikā apskatījām mājas, kuras joprojām dzīvo savu dzīvi, jo tagadējie saimnieki tās kopj ar lielu mīlestību. Bērniem bija interesanti uzzināt, ka vācbalti savām mājām deva numurus, piemēram, māja ar numuru 51 bija kolonistu skola. Apskatījām arī māju „Stūrīši”, kura savu nosaukumu ieguvusi no saimnieku uzvārda. Ar lielu sirsnību mūs uzņēma arī kādreizējā kolonistu mājā „Vārpas”, kur jau vairākās paaudzēs dzīvo Platpīru ģimene,” pastāstīja Valda Kalniņa. Pēc apmēram nobrauktajiem 6 kilometriem velobraucēji iebrauca mājas „Ilgas” pagalmā, kur viņus laipni sagaidīja mājas saimniece Anita Igaune un Iršu pagasta pārvaldes vadītāja Raina Līcīte ar brauciena dalībniekiem klātu cienastu galdu zem kupla un ziedoša kastaņkoka. Anita Igaune pastāstīja, ka šī māja, kur sākotnēji dzīvojusi vācbaltu ģimene, uzcelta 1932. gadā. Kad 1939. gadā vācbalti atstāja Latviju, māju nopirka viņas vecvecāki un deva vārdu „Ilgas”.

Mazi un lieli velobraucēji atzina, ka ar prieku piedalās velobraucienā, jo tā ir lieliska iespēja vēl vairāk uzzināt par sava pagasta senatni. Daži gan smaidot bilda, ka grib pamodināt samiņus, kas pa Pērsi peld uz Daugavu! Iršu pagasta bibliotēkas vadītāja Dace Grele visiem atsaucīgajiem velobraucējiem dāvāja īpašas velo pasākuma medaļas, bet pārvaldes vadītāja Raina Līcīte, kura iepriekšējās reizēs arī bija velobrauciena dalībniece, šajā reizē savējos atbalstīja ar laba vēlējumiem.

Gardi pamielojušies un atpūtušies, velobrauciena dalībnieki, dodoties mājupceļā, uzkavējās pie dzirnavām, aplūkoja māju „Krustupji”, kur dzīvo vācbaltu advokāta Konrāda Dekerta dzimta, bet atgriežoties Iršu centrā uzzināja mājas „Doktorāts” vēsturi.

Šogad pirmais velobrauciens noteikti devis ierosmi nākamajam braucienam, jo aizsāktā tradīcija jāturpina!

Sarmīte Rode

Daces Svētiņas un Daces Greles foto

printēt
Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top