Lapas karte
AA+A++
A AAA

Mizgrauzis apdraud dzīvžogu pie Kokneses sporta centra skeitparka

16.11.2021

egles1.jpgBīstamais egļu kaitēklis - astoņzobu mizgrauzis nopostījis egļu dzīvžogu pie Kokneses sporta centra skeitparka.

Pēdējo gadu klimatiskie apstākļi Eiropā radījuši labvēlīgus nosacījumus egļu astoņzobu mizgrauža savairošanās uzliesmojumam daudzās Eiropas valstīs, tostarp arī Latvijā. Veicot egļu dzīvžoga, 167 koku, apsekošanu pie Kokneses sporta centra skeitparka un basketbola laukuma, konstatēts, ka dažas egles ir ar sausiem zariem un uz stumbra ir izveidojušies sveķu sabiezējumi, kas norāda par egles aizsardzību pret kādu slimību vai kaitēkli. Kokam sāk atdalīties miza un zem tās izgrauztas kukaiņu ejas.  

Pēc Kokneses komunālās nodaļas daiļdārznieces Margitas Krūzes domām, tas varētu būt bīstamais egļu kaitnieks - astoņzobu mizgrauzis, ko apstiprināja arī pieaicinātais LVM infrastruktūras un ugunsdzēsības speciālists Raimonds Liepiņš. 

"Jau pagājušajā gadā nozāģējām dažas egles, kas bija nokaltušas, cerot, ka dzīvžogs atkal zaļos. Taču šogad turpinās egļu kalšana, lai gan skujas vēl ir zaļas, egles pakāpeniski iet bojā. Lai apturētu šī bīstamā kukaiņa izplatību uz citiem tuvumā augošajiem kokiem, egles tiks nozāģētas. Dzīvžogā augošos bērzus nezāģēsim, jo tos mizgrauzis nav aizticis. Plānosim, kā nākamajā gadā sakārtot šo vietu, veidojot jaunus apstādījumus. Aicinām arī iedzīvotājus sniegt savus priekšlikumus, kā veidot pievilcīgāku ainavu pie Kokneses sporta centra skeitparka," skaidro Kokneses apvienības pārvaldes vadītājs Ilmārs Klaužs.

Ja mizgrauža bojātas egles ir lielā skaitā, tad šādi koki jācērt sanitārajā cirtē, nozāģējot visas - gan dzīvās, gan nokaltušās egles. Cērtot tikai svaigi kaltušās, egles mizgrauzis strauji savairojas atstātajās eglēs un audzi tāpat nākas nocirst.

https://www.lvm.lv/jaunumi/5160-mezu-ipasniekiem-radita-izglitojosa-filma-par-eglu-astonzobu-mizgrauzi

 

 

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top