Lapas karte
AA+A++
A AAA

Grāmatā "Sibīrijas bērni 1949" Kokneses represēto nodaļas biedru atmiņu stāsti

28.12.2021

img-20211226-wa0010.jpgCeļu pie lasītājiem sākusi grāmata "Sibīrijas bērni 1949". Vērienīgā izdevuma atvēršanas svētkos 17. decembrī Rīgā, Okupācijas muzejā, piedalījās Kokneses represēto nodaļas biedres – Monika Dzene, Ilga Tiltiņa, Antoņina Midega un Lība Zukule.

Grāmatā apkopoti 165 cilvēku dzīvesstāsti, kuri kā bērni 1949. gada 25. martā tika aizvesti uz Sibīriju. Kopā ar Sibīrijas bērnu skaudrajām atmiņām grāmatā publicētas apgabalu kartes, apraksti un katrai intervijai pievienotas fotogrāfijas no personīgajiem arhīviem.

Šajā atmiņu grāmatā par savu bērnību tālumā no Latvijas no bijušā Kokneses novada stāsta astoņi cilvēki: Biruta Butāne (dzimusi Prusaka), Terēzija Gerasimova (dzimusi Baika), Helēna Kuzma (dzimusi Beļēviča), Zenta Zīle, Monika Dzene (dzimusi Rusiņa), Māra Dandēna (dzimusi Jursone), Antoņina Midega (dzimusi Višņevska), Ģertrūde Višņevska. Helēna Kuzma un Ģertrūde Višņevska jau mēro mūžības ceļu.

Grāmatas atklāšanas pasākumu vadīja Dzintra Geka, režisore, fonda “Sibīrijas bērni” vadītāja.

Šajā dienā pasākuma apmeklētājas no Kokneses represēto nodaļas tikās ar eksprezidentu Valdi Zatleru, Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes locekli. 2020. gadā koknesieši atsaucās 2018. gada 4. oktobrī nodibinātā Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda aicinājumam ziedot Brīvības piemineklim, lai arī diennakts tumšajā laikā tas būtu gaišs. Pagājušajā gada 14. jūnijā Valdis Zatlers bija ieradies uz koknesiešu organizētās labdarības akcijas “Atbalstīsim Brīvības pieminekļa izgaismošanu!” noslēgumu. Tikšanās reizē ar Valdi Zatleru represētājām bija iespēja apskatīt pieminekļa iekšpusi. Goda telpā viņas nofotografējās pie trim zvaigznēm, kā arī tapa ieraksts Goda grāmatā. Kopā ar Moniku Dzeni bija viņas mazmeitas Danute un Daiga, kurām arī izvērtās interesanta saruna ar eksprezidentu.

Turpinājumā Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē pasākuma dalībniekus priecēja koncerts “Ziemassvētku stāsts” ar komponista Jāņa Lūsēna un mūziķa Zigfrīda Muktupāvela piedalīšanos. Saviesīgajā daļā represētie dalījās atmiņās, kas tagad apkopotas un lasāmas grāmatā. Visi represētie bez maksas saņēma šo grāmatu, kuras svars ir patiesi iespaidīgs – trīsarpus kilogrami.

Kokneses represēto nodaļa pateicas Kokneses apvienības pārvaldei par piešķirto transportu braucienam uz Rīgu.

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top