Lapas karte
AA+A++
A AAA

Sēņošanas maratons Kokneses senioriem

10.09.2021

img_20210907_wa0000.jpg"Bērzlapes novāru, no smukākajām taisu karbonādes. Sēnes garšo no mazām dienām. Kad biju maza, mana babīte ņēma mani līdzi, staigājām pa mežu. Man meža pietrūkst," saka koknesiete, sēņotāja Marta. Tolaik vecmāmiņa Martai kā mazai meitenei arī iemācījusi, kā mežā orientēties, tāpēc viņa joprojām jūtas droši un zina, kā nonākt uz pareizā ceļa.

 2. septembrī senioru klubiņa "Pīlādzītis" 17 dalībnieki devās uz Paugu silu sēņot. 

Senioru klubiņa "Pīlādzītis" vadītāja Zenta Bērziņa stāsta: "Ogojam un sēņojam LVM 354. meža kvartālā, braucot katru gadu uz šo vietu, to pakāpeniski iepazīstam. Sēņošana ir lieliska fiziski darbīga atpūta mežā. Tā Tev liek būt vērīgam un kustīgam, jo pie katras sēnes ir jāpieliecas."

Lība Zukule, brīvprātīgā seniore: "Kaut sākotnēji likās, ka sēņu nav, pusotras stundas laikā seniori parādīja veiklību, salasot pilnus līdzi paņemtos traukus. Paugu sils ir brīnisķīga vieta – caurredzams priežu mežs, sēņotāji viens otru redz un nevar pazust."

Ik pa brīdim meža klusumu iztraucē sasaukšanās. Seniori uzmana viens otru un dalās savos paņēmienos, kā uzvesties mežā. Viena no sēņotājām stāsta, ka sēņojot kopā ar vīru, abi līdzi ņem svilpes, lai biezokņos varētu sasvilpties.

Katru gadu sākoties sēņošanas un ogošanas sezonai, Latvijas valsts mežu pārstāvji izplata brīdinājumus, paziņojumus par pazudušajiem, tāpēc padomi par to, kā uzvesties un būt mežā nekad nevar būt par daudz. Koknesietis, Jaunsardzes instruktors Valdis Silovs stāsta: "Mana mācība ejot uz mežu, galvenais ir ņemt līdzi uzlādētu telefonu. Kā orientierus var un vajag izmantot gan dabas objektus, gan pirms tam kartē apskatītos tuvākos ceļus, gan arī skaņas. Piemēram, var palīdzēt arī garām braucoša vilciena vai traktora ska

Sēņošanas maratona noslēgumā pa meža celiņu pie sēņotājiem ieradās īpaša trijotne - muzikante, meža feja un velnēns. Atnācēji rūpīgi pārbaudīja grozos, spainīšos savākto sēņu krājumus, lika sūdzēt grēkus, minēt mīklas, mācīja sēņotājiem īpašo veiksmes soli, trenēja sēņu pievilināšanas dejās, bet velnēns vilināja tik uz biezokni. Jautrībā iesilušos sēņotājus iztraucēja šoferīša Valtera busiņš – bija laiks doties mājup. Viss beidzās labi – velnēns nevienu nebija paguvis iemaldināt biezoknī. Visi sēņotāji ar meža veltēm nokļuva mājās.

Sēņošanas maratons notika Latvijas Sarkanā Krusta īstenota Sabiedrības integrācijas fonda projekta "Brīvprātīgā darba veicināšana senioru dzīves kvalitātes paaugstināšanai" ietvaros (projekta nr. 2021.LV/NVOF/MAC/083/18).

Zanda Stārastniece,

LSK Viduslatvijas komitejas izpilddirektore

Lības Zukules foto

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top