Lapas karte
AA+A++
A AAA

Psihoemocionālais atbalsts onkoloģiskajiem pacientiem un tuviniekiem

22.04.2021

koks.jpgLai gan šis gads ir "COVID 19" zīmē, tomēr citas slimības nav atceltas, tajā skaitā arī onkoloģiskās slimības, kuras šobrīd, iespējams, ir vēl emocionāli un psiholoģiski smagāk pārdzīvojamas. Tāpēc vēršam uzmanību uz piedāvāto iespēju -  psihoemocionālo atbalstu un psihosociālo rehabilitāciju onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem.

 Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” vēlas palīdzēt pacientiem un tuviniekiem, kurus skārusi onkoloģiska slimība. Tāpēc atgādinām par divām valsts atbalstītām programmām, kas pieejamas ikvienam pacientam, kas saskāries ar onkoloģisku slimību un viņa tuviniekam bez maksas. Programmās piesaistīti augsti kvalificēti un zinoši speciālisti, kuriem ir liela pieredze darbā ar cilvēkiem ar onkoloģisku diagnozi. 

1.     Psihoemocionālā atbalsta centrs (RAKUS Latvijas Onkoloģijas centrs),  kurā strādā psihoterapeits, psihologs, mākslas terapeiti, fizioterapeits, onkoloģijas māsa un konsultants ar sociālā darba pieredzi.  Centrā konsultāciju un atbalstu var saņemt ikviens onkoloģiskais pacients, neatkarīgi no savas ārstniecības iestādes vai dzīvesvietas. 

Centrā atbalstu var saņemt ikviens, kas saskāries ar onkoloģisku slimību  gan klātienē, gan, zvanot - 67040830!

Centra atrašanās vieta: Latvijas Onkoloģijas centra stacionāra 1.stāvā (aiz garderobes).

Centra darbs:

 • Darba laiks no 9.00- 17.00;
 • Centrā vienlaikus strādā divi speciālisti konsultanti;
 • Pacienti un tuvinieki var nākt uz centru, iepriekš nepierakstījušies;
 • Pacienti un tuvinieki var nākt uz centru, iepriekš pierakstoties, zvanot pa tālruni 67040830;
 • Ja nepieciešams, centra speciālisti konsultanti pēc uzaicinājuma (medicīnas darbinieka, pacienta vai tuvinieka iniciatīva) apmeklē pacientus nodaļās;
 • Lai  pieteiktu, vienotos par nodaļu apmeklējumu – 67040830;
 • Ja paredzēts apmeklēt LOC, tad var vienoties par konsultāciju pie konkrēta speciālista, piemēram, otrdienās un ceturtdienās - fizioterapeits, trešdienās- psihoterapeits utt., iepriekš zvanot pa tālruni 67040830!

Psihoemocionālā atbalsta centrs Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā atvērts kopš 2019.gada 1.novembra. Centra mērķis ir sniegt psihoemocionālu atbalstu cilvēkiem, kuri tikko uzzinājuši savu vai tuvinieka diagnozi, kā arī atbalstīt pacientus un tuviniekus aktīvā ārstēšanas un pēc ārstēšanas laikā. Centra speciālistu konsultantu uzdevums- sniegt krīzes atbalstu, palīdzēt sadzīvot ar diagnozi. Centrā strādā konsultants- psihoterapeits, psihologs, mākslas terapeits, konsultants sociālajā darbā, konsultants- onkoloģijas māsa, kā arī konsultants – fizioterapeits. Lai nodrošinātu Psihoemocionālā atbalsta centra darbu, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir noslēgusi sadarbības līgumu ar Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks”, kas ir vienīgā pacientu biedrība ar pieredzi psihosociālās rehabilitācijas un psihoemocionālā atbalsta sniegšanā onkoloģiskiem pacientiem. Biedrība ir izstrādājusi un ievieš psihosociālās rehabilitācijas programmas pacientiem un tuviniekiem kopš 2009.gada. Kopš 2018.gada tas ir valsts apmaksāts sociālais pakalpojums. 

2.     Psihosociālās rehabilitācijas programma onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem „Spēka avots”.

Tā ir 6 dienu rehabilitācijas programma, kurā var pieteikties ikviens (pacients kopā ar tuvinieku), kurš vēlas sakārtot savu emocionālo dzīvi pēc onkoloģiskas slimības (grupu terapija, fizioterapija, lekcijas par svarīgiem jautājumiem u.c.). Programma ir bez maksas, to nodrošina „Dzīvības koks” pēc Labklājības ministrijas deleģējuma līguma.

Pieteikšanās: www.dzivibaskoks.lv. Informācija pa tālruni: 67625339.

Norise:

 • No svētdienas plkst,17.00 līdz nākamās nedēļas sestdienas 9.00 (sešas dienas) - dalībniekam jādzīvo norises vietā;
 • Ierašanās rehabilitācijas programmas vietā, iepazīšanās ar dalībniekiem, pasniedzējiem un programmu;
 • Grupu terapija (katram dalībniekam 9 nodarbības);
 • Fizisko aktivitāšu nodarbības (vismaz sešas);
 • Lekcijas par aktuāliem jautājumiem pēc onkoloģiskas slimības (vismaz četras);
 • Individuālās konsultācijas pie speciālistiem (katram dalībniekam vismaz divas);
 • Ēdināšana un dzīvošana viesu namā bez maksas;
 • Labs garastāvoklis, informācijas apmaiņa un sarunas ar līdzīgi domājošiem- neatsverama iespēja!

Pasniedzēji un grupu vadītāji, speciālisti: psihologs/psihoterapeits, mākslas terapeits, fizioterapeits, ārsts- onkologs, onkoloģijas māsa, uztura speciālists, fizisko aktivitāšu speciālists u.c.

Kas nepieciešams, lai pieteiktos programmā:

 • Pārliecība, ka vēlas kaut ko darīt, lai uzlabotu emocionālo pašsajūtu;
 • Invaliditātes apliecība vai Ģimenes ārsta/ārsta-speciālista rekomendācija/nosūtījums psihosociālās rehabilitācijas kursa saņemšanai.

Psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskiem pacientiem biedrība „Dzīvības koks” ievieš kopš 2009.gada. No 2018.gada tā ir valsts atbalstīta programma, kura tiek īstenota atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumam un MK noteikumiem Nr.780 „Par psihosociālo rehabilitāciju onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem”. Kopš 2009.gada īstenotas vairāk nekā 100 programmas, kurā piedalījušies gandrīz 2000 cilvēku no visas Latvijas. Dalībnieku pašnovērtējums parāda, ka pēc programmas būtiski samazinās negatīvās izjūtas; samazinās bailes, ka slimība atgriezīsies; rodas izpratne par to, kāpēc tuvinieki rīkojas tā un ne citādi; samazinās vēlme izolēties no sabiedrības; palielinās vajadzība būt fiziski aktīvam un dzīvot pēc iespējas normālu dzīvi.  Lūdzot novērtēt, kuri programmas elementi ir  vissvarīgākie, atzīmētas ir fiziskās aktivitātes, savstarpējās sarunas, grupu darbs, lekcijas un individuālās konsultācijas.

 Kontaktinformācija: www.dzivibaskoks.lv, tel. 67625339, e-pasts: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top