Lapas karte
AA+A++
A AAA

Kokneses un Vitingenas pilsētu sadraudzībai ceturtdaļgadsimts

23.08.2021

img_20210820_wa0005.jpgApritējis jau ceturtdaļgadsimts, kopš 1996. gadā gan Koknesē, gan Vitingenā tika parakstīts savstarpējais pilsētu sadarbības līgums. Noslēgtais līgums ir sākums divdesmit piecus gadus ilgai draudzībai. Pilsētu un pašvaldību sadraudzība kā sadarbības forma dažādu sociālo, kultūras un ekonomisko saišu veicināšanai, lai stiprinātu sapratni starp dažādām kultūrām un veicinātu starptautisko biznesa un tūrisma saišu veidošanos ir plaši izplatīta mūsdienu pasaulē. Kokneses un Vitingenas sadarbība pārtapusi draudzībā, kas pildīta ar brīvu izvēli, savstarpēju sapratni, uzticēšanos un abpusēji patiesu ieinteresētību.

Divdesmit piecus gadus ilgās sadraudzības laikā notikušas daudzas pieredzes apmaiņas, savstarpējās viesošanās vizītes abās pilsētās. Pērn bija paredzēts koknesiešiem doties uz Vitingenu, diemžēl pasauli negaidīti pāršalca pandēmija, un brauciens izpalika. Šogad, lai atzīmētu sadraudzības 25 gadu jubileju, bija plānota plašākas vitingeniešu delegācijas viesošanās Koknesē, bet, ievērojot noteiktos ierobežojumus, Koknesē ieradās četri sadarbības pilsētas pārstāvji – Vitingenas pilsētas mērs Andreas Riters, bijušais pilsētas mērs Karls Ridders, Vitingenas pilsētas Knēzebekas pārvaldes vadītājs Haincs Ulrihs Kabrodts un vietējais žurnālists Rīdigers Lange. 

Viesiem notika tikšanās un diskusija ar jaunizveidotā Aizkraukles novada domes vadību un Aizkraukles novada deputātiem ar atskatu par 25 sadraudzības gadiem, kopīgi pieredzēto un nākotnes plāniem, iespējām sadarboties. Viesiem bija iespēja gūt ieskatu par izveidoto Aizkraukles novadu, realizējamajiem projektiem un sabiedriskajām aktivitātēm. Pēc tikšanās delegācija aplūkoja ekspozīciju  “Padomju gadi”. Kā ierasts, apmeklējot Koknesi, viesi devās uz Likteņdārzu, kur aplūkoja kā paaugušies Vitingenas pilsētas kociņi, kas stādīti par godu pilsētu sadarbībai 2011.gadā  un 2015.gadā. Starp 30 000 bruģakmeņu Likteņdārza “Draugu alejā” atrast vitingeniešu bruģakmeņus bija īsts izaicinājums, kas vainagojās ar panākumiem. Kuģītis “Gulbis” viesus aizveda skaistā Daugavas un Pērses ceļojumā. Ikvienas vizītes dalībnieki viesojas Kokneses parkā un viduslaiku pilsdrupās, arī šogad viesi baudīja elpu aizraujošos skatus divu upju krastos. Viesojoties abās pilsētās, vienmēr tiek parādīts jaunākais un aktuālākais. Vitingeniešus pārsteidza, kādas pārmaiņas piedzīvojusi I.Gaiša Kokneses vidusskolas apkārtne un kā top zaļā klase. Kopš 2006.gada vitingenieši, ierodoties Koknesē, ar prieku aplūko sava novadnieka R. Borhera veidoto Kokneses pils modeli. Viesus pārsteidza vietējais uzņēmums “Dunense”, kas atvēris darbnīcu un veikalu jaunā vietā virs tūrisma informācijas centra. Aizraujoša Ineses Kāpiņas meistarklase un stāstījums par ādu apstrādi neatstāj vienaldzīgu nevienu. 

Viesu nama “Divas upes” āra terase pildījās ar atmiņu stāstiem, pieredzes apmaiņas informāciju un idejām nākotnes tikšanās reizēm kopā ar Kokneses pārstāvjiem svētku vakariņu laikā, kas veltītas sadraudzības 25 gadu jubilejai. Nelielā delegācija apmeklēja Zemgali, aplūkojot Jelgavu, Dobeles viduslaiku pilsdrupas, viesojoties pie uzņēmējiem Tērvetē. Ar moto “Kuģot gadsimtos” Rīga šogad ir 41.starptautisko Hanzas dienu pilsēta. Viesi izbaudīja Hanzas dienu garu un Hanzas pilsētu piedāvājumu tirdziņos Rīgas skvēros un laukumos. Apmeklējot HANSEartWORKS izstādi “Hanzas jaunais zelts”, tika īpaši uzmeklēta koknesietes Elīnas Māliņas glezna “Dabas pils”, jo māksliniece ir zināma arī Vitingenā. Pēc Vitingenas pilsētas ielūguma, E. Māliņa ir piedalījusies starptautiskajā mākslinieku un grafiķu nedēļā Lībenas ciemā (Vitingenā), kur tapuši vairāki viņas darbi, kā arī bijusi interesanta pieredzes apmaiņa ar māksliniekiem no dažādām valstīm.

 Trīs viesošanās dienas ātri noslēgušās un viesi jau atgriezušies Vitingenā. Sadraudzība, kas ilgusi ceturtdaļgadsimtu, turpināsies arī nākotnē, ir saņemts Vitingenas pilsētas ielūgums ierasties apmaiņas vizītē nākošajā gadā.

Informācija un foto:

Kokneses apvienības pārvaldes

Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļa

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top